Dříve seniorům především rozvážela obědy, dnes je pečovatelská služba v Žamberku špičkovou podporou možnosti ŽÍT DOMA
Jezdit po městě s jídlonosiči a rozvážet obědy vitálním seniorům, taková „sociální“ služba nedávala smysl týmu Pečovatelské služby města Žamberk. Chtěli se starat o lidi bez rozdílu věku závislé na pomoci druhých a umožnit jim dál ŽÍT DOMA. Po několik let trvající proměně pečují o klienty s chronickým onemocněním, upoutané na lůžko, vozíčkáře, lidi s duševním onemocněním, mentálním postižením, nevidomé či seniory trpící např. demencí. Doma dokáží být oporou umírajícím i jejich rodinám.
Sama se paní Milena nezvedla, nesedla si, ani si nic nenachystala. Z nemocnice domů se vrátila upoutaná na lůžko a zcela odkázaná na pomoc druhých. Rodina by kvůli zaměstnání náročnou péči nezvládla, pomáhá jí ale Pečovatelská služba města Žamberk, která k mamince dochází několikrát denně. Zajistila polohovatelnou postel, vozík, dohlíží nad užíváním léků, pomáhá třeba i s osobní hygienou. Paní Milena se postupně rozhýbává, už se sama posadí, s chodítkem zvládá kratší přesuny. „Doma, kde se cítím dobře, jde všechno nějak líp,“ pochvaluje si.
Takovou míru podpory by pečovatelská služba Centra sociální péče města Žamberk nebyla schopna zajistit, pokud by nezměnila charakter a způsob poskytování péče. „Pořád jsem o tom přemýšlela, až jsem si řekla, že se o to musíme alespoň pokusit,“ vzpomíná vedoucí pečovatelské služby Miroslava Krajčírová na dobu, kdy se před lety vrátila z mateřské dovolené. Odvahu k rozhodnutí pro krok do neznáma jí tehdy dodali experti Institutu sociální práce, kteří propagují vizi ŽÍT DOMA s pomocí moderní pečovatelské služby.
Žamberská služba začala tím, že stejný servis, jaký poskytovala v domě, kde sama sídlí, začala poskytovat i jinde ve městě či okolních obcích. Prodloužila provozní dobu do večerních hodin, na víkendy i svátky. „Fungujeme od rána do večera 365 dní v roce. Ukázalo se to jako nutnost. Když jsme totiž odcházely od některých klientů ve tři hodiny odpoledne – na konci tehdejší provozní doby – obávaly jsme se, jak to bez naší pomoci až do rána zvládnou,“ líčí pečovatelka Jaroslava Maříková. Potřebnou kapacitu získala žamberská služba postupným snižováním poskytování běžně dostupných služeb typu rozvážky stravy, které dnes už mohou zajistit i jiné firmy či organizace. Časem se pečovatelský tým musel i rozšířit.
O uživatele vyžadující náročnější péči, odpovídající i dvěma nejvyšším stupňům přiznaného příspěvku na péči, se v domácnostech starají také mnohé další pečovatelské služby v Pardubickém kraji. V rámci projektů Institutu sociální práce, v úzké spolupráci s krajem, pracují na svém rozvoji a pravidelně se vzdělávají.
V poslední době jim narůstá počet klientů, které doma provázejí závěrem života v terminálním stadiu nemoci. Starají se ale i o lidi po úrazu, operaci a mnohde pomáhají také rodinám s dětmi. „Postaráme se o každého, kdo se ocitne v zákonem definované nepříznivé sociální situaci. Pomůžeme mu v tom, co sám nezvládne, a zároveň ho podpoříme v zachování zbývajících schopností,“ vysvětluje Miroslava Krajčírová. Pečovatelská služba tak předchází zbytečně předčasným odchodům do pobytových zařízení, např. domovů pro seniory. Ty mají své nezastupitelné místo až v situacích, kdy se to neobejde bez čtyřiadvacetihodinové péče, např. u lidí trpících pokročilejším stádiem demence apod.
„Naše práce má pro nás dnes daleko větší hodnotu, je smysluplnější. Těší nás také pozitivní zpětná vazba od klientů a jejich rodin,“ dodává pečovatelka Lenka Hartmannová.
Pečovatelské služby a obce zapojené do projektů Institutu sociální práce realizovaných v úzké spolupráci s Pardubickým krajem: Lůžkové a sociální centrum pro seniory Chrudim; Vysočina; Třemošnice; Chrast; Dům s pečovatelskou službou “Penzion” Polička; Centrum sociální péče města Ústí nad Orlicí; Pečovatelská služba Pardubice; Přelouč; Domov Bystré; Pečovatelská služba Proseč; Charita Svitavy; Pečovatelská služba Nasavrky; Oblastní Charita Ústí nad Orlicí – Letohrad; Farní charita Chrudim; Lanškroun; Králíky; Oblastní charita Ústí nad Orlicí – Kerhartice; Charita Zábřeh (pro PBK); Rozvoj regionu obcí pod zemskou bránou Žamberk