Hledám pomoc

Stojíte před rozhodnutím, zda zvládnete přes zhoršení zdravotního stavu i nadále ŽÍT DOMA?

Váháte, zda zvládnete péči o svého blízkého v domácím prostředí?

Je možné péči doma zajistit?

Kdo vám může pomoci?

Můžete si péči doma
finančně dovolit?

Základní rady
a tipy pro péči doma

Mapa pečovatelských
služeb s vizí ŽÍT DOMA

Příběhy lidí,
kteří zůstali ŽÍT DOMA

Je možné péči doma zajistit?

Kdo vám může pomoci?

Můžete si péči doma
finančně dovolit?

Základní rady
a tipy pro péči doma

Mapa pečovatelských
služeb s vizí ŽÍT DOMA

Příběhy lidí,
kteří zůstali ŽÍT DOMA

Stojíte před rozhodnutím, zda zvládnete přes zhoršení zdravotního stavu i nadále ŽÍT DOMA?

Váháte, zda zvládnete péči o svého blízkého v domácím prostředí?

Cítíte se být křehcí, slabí? Ztrácíte běžné schopnosti a dovednosti? Pohybujete se jen s velkými obtížemi? Vrátili jste se např. po mozkové příhodě nebo jiném vážném onemocnění z nemocnice domů, kde žijete sami? Jste mladý člověk, ale po úrazu? Máte psychiatrické onemocnění? Vážná nemoc vás upoutala na vozík, ale nechcete být závislí na péči rodiny?

Jste svobodná matka/rodina se zdravotně postiženým dítětem? Váš blízký se neobejde bez pomoci druhého opakovaně během dne a vy mu chcete v domácím prostředí zajistit potřebnou podporu? Pečujete doma o blízkého a jste na to sami? Staráte se o člena rodiny s mentálním postižením? Váš blízký má problémy s orientací, zapomíná, nepoznává známé osoby?

Pak jste tu správně. ŽÍT DOMA, nebo doma pečovat o blízkého můžete i vy. 


Je možné péči doma zajistit?

Ptáte se sami sebe, jestli to zvládnete? Maminka přestává být samostatná, s lecčím již potřebuje pomoct, přesto chce ŽÍT DOMA. Nebo se tatínek po mrtvici vrátil z nemocnice, do pobytového zařízení nechce, ale bez pomoci druhého se neobejde.

Obáváte se, co s vámi bude? Jste po úrazu páteře ochrnutá/-ý a odkázaná/-ý na vozík? Či se vám v důsledku těžké cukrovky nebo jiného onemocnění rychle zhoršuje zrak a vy nechcete zůstat svým blízkým na obtíž? A přesto chcete i nadále ŽÍT DOMA.

Co je dobré vědět? Na co je dobré si odpovědět? Je nutné vždy volit pobytovou službu (např. domov pro seniory)?

To se dozvíte zde…


Kdo vám může pomoci?

Chcete vést, pokud možno, normální život? Nechcete odcházet do pobytové služby (např. domova pro seniory)? Chcete ŽÍT DOMA? 

Rádi byste pečovali o svého blízkého v domácím prostředí? Máte obavy, zda to zvládnete vedle zaměstnání, péče o děti atd.? Bojíte se, že neumíte péči provádět a mohli byste svému blízkému třeba i ublížit? Nemusíte na to být sami. Existuje řada odborných služeb, které vás v tom mohou podpořit, s lecčím vám poradit nebo vás správné péči naučit.

A vás, uživatele, podpoří, jste-li například odkázáni na vozík nebo po úrazu ‒ pomohou vám se ráno vypravit do zaměstnání i vás tam doprovodí. Žijete-li s chronickou nemocí, pomůžou vám např. s hygienou, doprovodem k lékaři atp.

Varianty pomoci najdete tady…


Můžete si péči doma finančně dovolit?

Obáváte se finanční zátěže? Zvažujete, jestli si například pečovatelskou službu budete moci dovolit, když by k vám docházela i několikrát denně? Přemýšlíte, jak vysvětlit mamince, že se o ni budete starat s pomocí pečovatelské služby, která se platí?

Existují finanční příspěvky, které jsou určené na úhradu péče, úpravu prostředí či např. pořízení pomůcek usnadňujících sebeobsluhu.

Více se dozvíte zde…


Základní rady a tipy pro péči doma

Rozhodli jste se pečovat o svého blízkého doma, ale nevíte jak? Obáváte se, abyste mu spíš neublížili? Nevíte si rady s vhodnými úpravami domácnosti? Jak pečovat o člověka s omezenou pohyblivostí nebo třeba po mozkové příhodě? Jak podpořit osoby s demencí nebo Parkinsonovou chorobou? Rozhodli jste se umožnit svému blízkému zemřít v domácím prostředí? Sestavili jsme pro vás přehled základních rad a tipů pro péči při konkrétních diagnózách.

Poradíme vám tady…


Mapa pečovatelských služeb s vizí ŽÍT DOMA

Pečovatelské služby dnes fungují různě – nemají jednotnou provozní dobu ani cílovou skupinu osob, kterým nabízejí péči. Liší se ve schopnosti poskytovat službu opakovaně během dne i schopností zajišťovat odbornou péči o jednotlivé cílové skupiny (děti, osoby se zdravotním postižením, osoby s chronickým onemocněním atd.).

Pečovatelské služby, které se přihlásily k vizi ŽÍT DOMA, se vydaly na cestu vnitřních změn. Chtějí přenastavit poskytované služby tak, aby byly schopny co nejvíce pomoci lidem, kteří si přejí zůstat doma, popř. podpořit jejich blízké v péči o ně.

Cílem takto nastavené pečovatelské služby je pomoci vám s tím, co sami nezvládáte a nelze to zajistit ani s přispěním rodiny, dalších blízkých nebo běžně dostupných služeb (např. firmy na rozvoz stravy, restaurace a jídelny, úklidové firmy). Služby se zaměřují především na podporu v oblasti osobní hygieny, péče o sebe, orientace, podání jídla, doprovodů atd., a to i opakovaně během dne. Neváhejte se na pečovatelskou službu obrátit se svými konkrétními dotazy a potřebami, jen tak si s jistotou ověříte, zda vám může pomoci.

Seznam služeb, které se přihlásily k vizi ŽÍT DOMA a poskytují služby, které vám/vašim blízkým pomohou setrvat co nejdéle v domácím prostředí,

najdete tady…


Příběhy lidí, kteří  mohou (dál) ŽÍT DOMA

Každý z nás se může dostat do situace, kdy mu jeho zdravotní stav neumožní postarat se sám o sebe a bude závislý na pomoci druhého, a to nejen trvale, ale i přechodně!

Ocitli jste se v takové situaci? Zdá se vám vaše situace bezvýchodná? Jste vyčerpaní? Bojíte se, že to nezvládnete? Přečtěte si příběhy lidí, kteří prožívali možná to, co vy. Patrně měli i podobné pocity, než se obrátili na pečovatelskou službu, která jim i přes obtížnou situaci umožnila i nadále ŽÍT DOMA.

Podívejte se…