Jak zvyšovat dostupnost péče v domácím prostředí?
Praha, 27. dubna 2023 – Odchod do domova pro seniory dnes již rozhodně není jedinou možností, jak zajistit péči o seniory, kteří se již nejsou schopni o sebe zcela postarat. V České republice narůstá počet pečovatelských služeb, které se přizpůsobují přání a požadavkům lidí s potřebou péče – prodlužují svou provozní dobu do pozdních večerních hodin, dojíždějí za uživateli o víkendech a svátcích nebo třeba opakovaně během dne.
Přesto jsou dnes nejvýznamnějšími poskytovateli péče neformální pečující. Více jak 250 tisíc osob závislých na pomoci druhé osoby využívá podporu pouze svých blízkých. „Pokud se jedná o pomoc menšího rozsahu, tak je to pro rodinné příslušníky či osoby blízké obvykle zvládnutelné a považují to za běžnou součást rodinných vztahů. Často však zajišťují sami péči i o osoby s velkou mírou závislosti, která vyžaduje rozsáhlou a opakovanou péči během dne. Proto je třeba podpořit neformální pečující a nabídnout jim pomoc s péčí o jejich blízkého v domácím prostředí. Jedině tak, budou schopni péči, která je často psychicky i fyzicky náročná, dlouhodobě zajišťovat“, zaznělo v úvodu naší konference.
Konference k tématu „Zvyšování dostupnosti péče v domácím prostředí“ se uskutečnila dne 27. dubna 2023 pořádaná předsedkyní podvýboru pro sociálně zdravotně pomezí Lenkou Dražilovou ve spolupráci s Institutem sociální práce a pod záštitou sociálního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, jejímž cílem bylo hledání cest k podpoře domácí péče z úrovně kraje, obce i samotných poskytovatelů sociálních služeb.
Více informací v tiskové zprávě: Péče v domácím prostředí je stále žádanější.pdf