Vlastní domácnost

Paní Andrea žije ve své domácnosti v domě s pečovatelskou službou. Zvládne se o sebe a o svou domácnost postarat, jen někdy neví jak a někdy mívá pocit, že je toho na ni moc. Proto potřebuje pomoc a podporu pečovatelky.

Někdy se například nechá v obchodě unést tím, co vidí, ale když to donese domů, zjistí, že se z nakoupených potravin nedá nic uvařit. Jindy utratí za nákup příliš velkou částku a na další týden jí pak nezbývají peníze. Velmi jí pomáhá, když se předem s pečovatelkou domluví na tom, co chce vařit. Společně pak udělají seznam surovin, které je na to třeba koupit. Pečovatelka pak paní Andreu dvakrát týdně doprovází do obchodu a dohlíží, že se jí vše podařilo. Donesený nákup jí pak pomáhá uspořádat tak, aby později našla vše, co bude potřebovat.

Podobné potíže mívá paní Andrea s úklidem svého bytu. Úklid je schopná si obstarat sama, ale občas potřebuje poradit, jak na to. Mívá třeba problémy s nastavením a zapnutím domácích spotřebičů, jindy si neví rady s tříděním prádla před praním. V tom případě dělá pečovatelka danou činnost s ní, vše jí ukáže a vysvětlí a podpoří ji při jejím rozhodování.

Pečovatelka jí pomáhá také hospodařit s financemi. Plánují spolu měsíční rozpočet a pravidelně hodnotí, jak se ho paní Andree daří dodržovat. Na pravidelné platby má paní Andrea nastavené trvalé příkazy, ale občas se stane, že dostane nějaký dopis, kterému nerozumí. Pečovatelka jí vše vysvětlí a dohlédne, aby paní Andrea zařídila vše potřebné.

Díky tomu se jí daří stále více činností provádět samostatně. S podporou pečovatelky tak nemusí být paní Andrea v ústavním zařízení. Může žít ve své vlastní domácnosti a starat se o sebe jako většina lidí v jejím okolí.

Zpět