Jediné přání – zůstat doma

Paní Anežka bydlí sama v rodinném domku. Její jedinou příbuznou je sestra, ale ta žije s rodinou v USA. Paní Anežka trpí Parkinsonovou chorobou, neurologickým onemocněním, které ovlivňuje její pohyblivost a soběstačnost.

Následkem nemoci si paní Anežka způsobila úraz a byla hospitalizována v nemocnici. Pobyt v nemocnici velice špatně snášela, jejím přáním bylo vrátit se domů a absolvovat potřebné doléčení v domácím prostředí. Přestože byla upoutaná na lůžko a měla zavedenou permanentní močovou cévku, odmítla další hospitalizaci a vrátila se zpátky domů. Sociální pracovnice nemocnice z tohoto důvodu kontaktovala pečovatelskou službu a domácí zdravotní péči s žádostí o pomoc a zajištění péče.

Pečovatelská služba začala s poskytováním péče hned druhý den po návratu paní Anežky domů. Pečovatelky jí nejprve pomohly s výběrem vhodných kompenzačních pomůcek. Paní Anežka souhlasila například s objednáním polohovacího lůžka, sedačky do vany, invalidního vozíku a toaletního křesla. Dohodly se také na pořízení pojízdného nočního stolku a sušičky na prádlo. Pečovatelky také paní Anežce poradily, které kompenzační pomůcky lze získat zdarma na předpis od lékaře a které je možné zapůjčit, takže si nemusela všechno kupovat.

Paní Anežka svěřila pečovatelkám klíč od domu, aby mohly samostatně přicházet a zajistit péči o ni. Pomáhají jí při ranní a večerní hygieně i při použití WC, vypouštějí sběrný sáček na moč. Připravují snídani, svačinu a večeři, podávají pití, donesou a podají oběd. Dle přání paní Anežky zařizují nezbytné pochůzky, nakoupí potřebné potraviny a zboží, uklidí kuchyň a její okolí po provedené péči. Vyperou a v sušičce usuší prádlo, které si paní Anežka ráda sama skládá. Každé úterý „vystrčí“ popelnici. Pomohly jí zřídit trvalý příkaz na platbu SIPO, aby se nemusela obávat, že v případě hospitalizace nebude zaplaceno a ona se tak zbytečně zadluží. Jednou za dva týdny dochází paní z úklidové firmy a provádí běžný úklid domácnosti. Na Vánoce a Velikonoce společně s paní Anežkou objednávají pečovatelky firmu na velký úklid domu.

Veškeré činnosti se přizpůsobují zvyklostem paní Anežky. Pečovatelky nesmí opomenout zalít květiny a řádně vyvětrat. Respektují zásadu paní Anežky neplýtvat potravinami a při přípravě jídla využijí i ten nejmenší kousíček pečiva. Při odchodu pečovatelek musí mít paní Anežka po ruce pití, telefon, ovladač na televizi, jednorázové kapesníčky a svůj oblíbený deodorant. Vždy v neděli ráno na její přání nechávají otevřené vchodové dveře, aby za ní mohli přijít přátelé z farnosti, kteří ji navštěvují po nedělní bohoslužbě.

Pečovatelskou službu, která dochází do domácnosti paní Anežky 3x denně a zajišťuje kompletní péči o její osobu a domácnost, doplňuje svou pravidelnou večerní návštěvou pan farář. Zdravotní úkony a rehabilitaci poskytuje klientce agentura domácí zdravotní péče. Paní Anežce se tak splnilo její jediné přání – zůstat doma.

Zpět