Pro jistotu

Žiju běžným způsobem života svých vrstevníků. Je mi 59 let, bydlím v domě s pečovatelskou službou. Lékaři mi diagnostikovali schizofrenii. Až do nedávné doby jsem nepotřeboval žádnou pomoc.

Před několika týdny jsem byl hospitalizovaný na psychiatrickém oddělení. Můj zdravotní stav se zhoršil, protože jsem neužíval pravidelně léky. Měl jsem paranoidní představy, myslel jsem si, že se proti mně všichni spikli a vymýšlejí plány, jak mi ublížit. V každém člověku jsem viděl nepřítele.

Po návratu z nemocnice jsem navštívil svoji lékařku, aby mi pomohla nastavit nové léky. Vysvětlila mi, že je pro mě důležité, abych léky užíval v předepsaný čas. Sám si je dokážu podle rozpisu připravit. Nyní už je mi jasné, že nemohu léky vynechávat.

Někdy se mi však zhorší zdravotní stav a potom léky přestávám brát. Tím je mi ještě hůř a dostávám se do začarovaného kruhu. Snadno bych tak mohl skončit opět v nemocnici, což bych opravdu nerad.

Proto jsem si domluvil s pečovatelskou službou pravidelné návštěvy, aby zkontrolovali, zda léky užívám v předepsanou dobu. Každé ráno se teď za mnou chodí podívat do bytu pečovatelka. Připomene mi, abych si léky vzal, a zeptá se, jestli se cítím dobře. Vím, že se na ni můžu spolehnout, a kdybych léky přestal užívat, včas tento problém budu moci s její pomocí vyřešit.

Zpět