Podpora pro rodinu

Lenka žije s rodiči a dvěma staršími sestrami v rodinném domě. Oba rodiče nyní chodí do práce, sestry do školy. Lenka trpí nádorovým onemocněním mozku. Má za sebou několik operací a potřebuje celodenní péči.

Lenka se pohybuje pomocí invalidního vozíku, na který není schopná se sama dostat. Nemluví, pouze se usměje nebo zamračí a pokývá hlavou, aby vyjádřila své pocity.

Po vypuknutí nemoci s ní byla maminka asi rok doma a starala se o ni. Bezvýchodnou situací ale byla tak vyčerpaná, že musela navštívit psychiatra, který jí předepsal léky a doporučil změnu prostředí.

Zpočátku péči převzala babička, ale ukázalo se, že je to pro ni příliš náročné. Teď, když už si Lenka není schopná ani přesednout na vozík, babička péči nezvládá. Proto se rodina obrátila na pečovatelskou službu.

Pečovatelka nyní dochází pětkrát týdně na čtyři hodiny denně. Pomůže Lence s hygienou a oblékne ji. Když se cítí dobře, posadí ji do vozíku a hrají spolu hry – Lenka má moc ráda hlavně karty a člověče, nezlob se. Pak jí pomůže zpět na lůžko, aby si odpočinula. Nachystá jí svačinu, uvaří čaj nebo kávu, ohřeje a podá oběd, pomůže s výměnou inkontinenčních pomůcek. V případě příznivého počasí jí pomůže obléknout a vyveze ji na zahradu. Zbývající čas, kdy je třeba o Lenku pečovat, si mezi sebou dělí rodiče, starší sestry a babička.

V čase, kdy je u Lenky pečovatelská služba, si může rodina obstarat svoje záležitosti a Lenka má zase příjemnou změnu. Maminka si odpočine od nepřetržité péče a udrží si svoje pracovní místo, tedy i finanční zázemí pro rodinu.

Zpět