Neocenitelná pomoc

Mamince lékaři zjistili Alzheimerovu chorobu. Já chodím pravidelně do práce, nemůžu se o ni tudíž starat během dopoledne, navštěvuju ji až po návratu z práce v odpoledních hodinách. Maminka zůstává přes den doma sama. Když je dlouho sama, bývá zmatená, ztrácí přehled o tom, kde se nachází, začíná být úzkostná a bojí se. Mám o ni strach, už několikrát odešla sama z bytu a nemohla pak najít cestu domů. Bojím se také, že může nechat puštěnou elektrickou plotýnku nebo vodovodní kohoutek.

Přemýšlela jsem proto, jak tuto situaci vyřešit. Jediná možnost, která mě napadala, byla dát ji do domova, který se stará o lidi s demencí. Ale maminka velmi lpí na svém bytě a také vždy hodně dbala na své soukromí. Nedovedu si proto představit, že by svůj byt opustila a šla do zařízení, kde je hodně lidí pohromadě. Obávám se, že by ji to ještě více zmátlo, a nevím, jestli by byla schopná přizpůsobit se novému prostředí, jelikož dlouhodobější společenství lidí nikdy příliš nevyhledávala. Její zdravotní stav by se tím mohl zhoršit.

Ošetřující lékař maminky mi poradil možnost využít pečovatelskou službu. Sociální pracovnice se mnou rozebrala potřebnou péči o maminku i moje obavy a zároveň jsme probraly moje možnosti podílet se na péči. Vzhledem k tomu, že chodím do práce, domluvily jsme se na pravidelných návštěvách ve všední dny, a to ráno, v poledne a brzké odpoledne. Dále jsme si dohodly návštěvu pečovatelky jeden všední den večer, kdy chodím kvůli svým problémům se zády pravidelně cvičit. O víkendech a svátcích chodí pečovatelka jen ráno, abych si mohla odpočinout a zařídit svoje věci. Zajišťuje také péči o maminku na jeden víkend za měsíc (vždy čtyři návštěvy denně) – to abych mohla jezdit za svou dcerou, které se nedávno narodilo dítě.

Pečovatelky ráno za maminkou přijdou, doprovodí ji do koupelny, pomohou jí udělat snídani a připomenou, aby si vzala léky, které vždy odpoledne nachystám. V poledne má maminka zajištěný dovoz oběda a podání jídla na talíř. Obědy rozváží naše školní jídelna. Maminka je s jejich jídlem spokojená, protože je málo slané. Já se za ní stavím hned po práci a zajistím večerní péči. Sociální pracovnice mi sdělila, že v případě zhoršení zdravotního stavu mě budou ihned kontaktovat. Můžu být v klidu, že o maminku bude postaráno.

Maminka i já jsme nyní spokojené. Pečovatelky se o maminku postarají a zároveň s ní hodně mluví a snaží se ji udržet aktivní – zapojují ji například do mytí nádobí nebo do žehlení drobného prádla. Je vidět, že pravidelný kontakt mamince velmi prospívá, už se tolik nebojí a nestává se nám tak často, že by nás nepoznávala. Mám radost, že mi s péčí někdo pomůže, a vím, že se v případě potřeby nemusím bát požádat o radu.

Příspěvek na péči sice nestačí na plnou úhradu péče, jelikož má maminka III. stupeň závislosti, ale díky pečovatelské službě můžu i nadále chodit do zaměstnání, takže není problém zbylou péči doplatit. Vím, že toto uspořádání je pro nás obě dlouhodobě reálné.

Zpět