KORONAVIRUS – praktické informace

Pandemie koronaviru pokračuje. I přes zvyšující se počet očkovaných jsou i nadále nejzranitelnějšími senioři, lidé s chronickým onemocněním a oslabenou imunitou. Následující informace jsou určené především jim, jejich pečujícím rodinám a blízkým.

Seznam odběrových míst na vyšetření na covid-19 najdete zde.

Pravidla pro návštěvu odběrového místa k nahlédnutí tady.

Zaregistrovat se k očkování proti covid-19 můžete prostřednictvím linky 1221, nebo elektronicky zde.

Mimořádná a ochranná opatření jsou tady.


Nejohroženější skupiny: senioři, chronicky nemocní, lidé s oslabenou imunitou.

Nakazit se můžeme: od člověka s příznaky nemoci covid-19, ale i člověka (zatím) bez příznaků.

Přenáší se: kašláním, smrkáním, během hovoru, fyzickým kontaktem, dotykem z kontaminovaného povrchu.

Vzdálenost přenosu: cca 2 metry.

Inkubační doba: až 14 dní.

Projevy nemoci: suchý kašel, zvýšená teplota až horečka, únava, bolest svalů, hlavy, mohou se projevit i potíže s dýcháním (v tomto případě se doporučuje nechat se sanitkou převézt na léčení do nemocnice), nechutenství, ztráta čichu, bolest v krku, rýma, méně často vyrážka, nevolnost, průjem.

Léčba, která může trvat i několik týdnů: zůstat doma!, odpočívat, přijímat dostatek teplých tekutin, horečku nad 38,5 stupně tlumit léky obsahující paracetamol (ibuprofen se nedoporučuje), kašel kapkami typu Sinecod, Stoptusin aj. Při zhoršení zdravotního stavu, volejte svému lékaři, který stanoví další postup. V krajním případě linku 155, nebo 112.

Jak se uchránit nákaze: domov opouštět jen v nejnutnějších případech, nosit roušku i jen podomácku vyrobenou, nebo jednorázovou (jak správně, najdete např. zde), vyhýbat se místům s větším počtem lidí, dodržovat si odstup od ostatních (minimálně 2 metry), vyhýbat se fyzickému kontaktu, nesahat si na obličej, platit pokud možno bezkontaktně, často si mýt ruce (správnou techniku mytí rukou najdete např. zde) a jíst zdravě.

  • Jak se úplně vyhnout vycházení: nákup potravin, léků, donášku hotového jídla, vyvenčení psa aj. může zajistit rodina, soused, hasiči, nebo dobrovolníci. Odbornou péči o vlastní osobu zajistí např. terénní pečovatelská služba. Obraťte se telefonicky na obecní úřad a informujte se, jaké konkrétní možnosti se nabízejí u vás v obci, nebo ve městě.

Jsem nemocný. Jak dál nešířit nákazu: zůstaňte doma! (jinak vám hrozí pokuta až 3 miliony Kč), izolujte se co nejvíce od ostatních členů domácnosti v dobře větratelné místnosti, při vycházení z místnosti noste roušku, při kašli si zakrývejte ústa předloktím (ne rukou), používejte jednorázové kapesníky (po užití je vyhoďte do uzavřeného koše a umyjte si ruce), ruce si myjte často, ručník a kartáček mějte odděleně, jezte samostatně, používané nádobí skladujte a myjte odděleně v horké vodě s mycím prostředkem, prádlo perte minimálně na 60 °C, odpad do popelnice shromažďujte v pevném zavázaném pytli.

Co platí: průběžně se řiďte aktuálním nařízením či doporučením Vlády ČR, úřadů, hygieniků a lékařů. Máte-li přístup na internet, sledujte web vaší obce/města, případně krajského úřadu.


Co doporučuje Institut sociální práce:

Neberte situaci na lehkou váhu, ale nepropadejte beznaději.

  • Pokud možno, omezte vycházení ze svých domů nebo bytů.
  • Nepřijímejte návštěvy, nejlépe ani členů rodiny a už vůbec ne dětí, které mohou být i skrytými přenašeči nemoci. Snažte se ale zachovat co největší sociální kontakt, např. přes telefon, skype, anebo další možnosti, které máte k dispozici.
  • Mimo domov se v nutných případech pohybujte dopoledne, kdy jsou ulice nejvíce vylidněné.
  • Venku noste alespoň chirurgickou roušku, v uzavřených prostorách respirátor.
  • Udržujte si odstup od ostatních lidí na dva metry a vyhýbejte se jakémukoliv fyzickému kontaktu, i třeba jen podáním ruky.
  • Dodržujte základní hygienické návyky – časté mytí rukou.
  • Vyhýbejte se jízdám veřejnou hromadnou dopravou a užití veřejných toalet. Pokud musíte jet tramvají, nebo třeba autobusem, vždy se po návratu domů pečlivě umyjte ruce a převlékněte do čistého oblečení.
  • Změňte způsob nakupování. Využijte raději jiné alternativy nákupu, např. jednou za týden: nakoupí někdo z rodiny, mladší soused. Existují také rozvážkové firmy, jako rohlik.cz, kosik.cz, itesco.cz. Nezavážejí i k vám (držitelé průkazu ZTP mívají dovážku zdarma)?
  • Pokud chcete bezpečně převzít nákup, ať vám ho i s účtem nechá závozník za dveřmi, zazvoní a poodstoupí. Vy si nákup vezmete do bytu, podle účtenky si připravíte peníze, které opět dáte za dveře a na dálku si zamáváte, čímž poděkujete. Po uložení nakoupených věcí si pečlivě umyjete ruce.
  • Kupujte balené potraviny.
  • Jezte zdravě, nezapomínejte na vitamíny, hlavně C a D. Maso dostatečně tepelně upravujte.
  • Potřebujete-li dovézt hotové jídlo, můžete využít nabídek restaurací a jídelen, často s dovozem zdarma. Aktuální informace najdete na internetu, nebo se můžete doptat na městském/obecním úřadě.
  • Budete-li si potřebovat na úřadech vyřídit např. příspěvek na bydlení, komunikujte s úředníky prostřednictvím telefonu, elektronicky, popř. prostřednictvím poštovních služeb (praktické tipy najdete např. tady)
  • Nepropadejte trudomyslnosti a věnujte se činnostem, které máte rádi, nebo na které doteď nebyl čas. Učte se nové věci, čtěte knihy, buďte aktivní. Sami můžete být užiteční např. tím, že začnete doma šít roušky, které po telefonu nabídnete nejbližší pečovatelské službě (hotové můžete nechat v tašce za dveřmi pro někoho, kdo si pro ně ze služby po dohodě přijede). Budou vděční!
  • Udržujte se v kondici. Jste zvyklí denně ujít kilometr i více, zkuste je cíleně nachodit po bytě. Pokud se pohybujete jen s větší námahou, nebo vůbec a chybí vám pobyt na čerstvém vzduchu, zkuste si lehce zacvičit alespoň při otevřeném okně. V nabídce je Cvičení vleže, Cvičení vsedě a Dechová cvičení na doma.
  • Česká televize zprovoznila v souvislosti s pandemií další kanál – ČT3. Vysílání je zaměřené na archivní pořady, filmy a potřebné informace pro seniory (chytit ho lze přes anténu, či najít v nabídce satelitních, internetových a kabelových operátorů).
  • Blíží-li se čas, kdy jste objednaní na nějaké vyšetření, zkontaktujte lékaře nejdříve telefonicky, jak máte postupovat, případně si domluvte termín náhradní.
  • Kontrolujte, zda máte dostatek léků, které běžně berete, i na delší období. Pokud ne, kontaktujte lékaře, aby vám poslal recept na váš telefon jako SMS, případně komukoli z rodiny, nebo třeba sousedovi. Ten prostřednictvím kódu potřebného k výdeji lék vyzvedne v lékárně (nechá vám ho za dveřmi vašeho bytu i s případným účtem, kde si ho vyzvednete a zanecháte peníze).
  • Pokud se nebudete cítit dobře, nebo se zhorší vaše chronická dlouhodobá nemoc, zavolejte praktickému lékaři a domluvte si s ním postup. Nejezděte do nemocnice, ani nevolejte sanitku, pokud to není akutní.
  • Pokud se vás zmocňují obavy, sdělte je např. po telefonu vašim blízkým, nebo na speciální linku pomoci (viz níže). Nemáte se zač stydět, je přirozené, že o situaci vyžadující množství mimořádných opatření, přemýšlíte. Všichni víme, co se děje, a snažíme si navzájem pomáhat.
  • Telefonní čísla 112, 155, 156, 158 využívejte jen v nejnutnějších případech. Stejně tak se snažte omezit návštěvy úřadů, lékařů apod. Myslete na to, že zaměstnanci v mnoha oborech se teď musí věnovat nastalé krizi a záchraně lidského zdraví a života a ne vše tedy musí fungovat ideálně. Buďte ohleduplní.

Internetové prezentace a linky ke koronaviru:

Chci pomáhat:

Linky důvěry a pomoci pro dospělé v obtížné situaci:

  • Nonstop linka důvěry Centra krizové intervence: 284 016 666
  • Linka pro seniory a pečující – organizace Elpida (8-20 h): 800 200 007
  • Nonstop linka důvěry Centra sociálních služeb Praha: 222 580 697
  • Nonstop linka pro seniory Centra pomoci Paměti národa: 601 601 156
  • SOS centrum – Diakonie ČCE: 608 004 444 (9-20 h.), 222 514 040 a 777 734 173 (chatové poradenství zde)
  • Krizová linka EDA (pro všechny osoby v krizi, zejména pro pečující a pro pracovníky v první linii, po-pá: 9-15 h.): 800 40 50 60 , chat – www.eda.cz
  • Nonstop linka pro seniory pražského spolku Českého červeného kříže: 800 160 166
  • Nonstop linka důvěry Senior telefon Života 90: 800 157 157
  • Linka pomoci Senior Pointů a Společně: 840 111 122

Důležité weby pro seniory a pečující:

Nejbližší pečovatelskou službu, která vám/vašemu blízkému může pomoci dál ŽÍT DOMA, můžete najít také tady… 


Další materiály a tiskové zprávy vydané Institutem sociální práce, z.s.:

Tisková zpráva: Cvičením doma k udržení kondice seniorů

Tisková zpráva: Česká televize vysílá spotovou kampaň ŽÍT DOMA

Senátoři chtějí po ministerstvu, aby konečně vydalo doporučující postup i pro terénní sociální služby

Tisková zpráva: Známé osobnosti děkují pečovatelkám a pečovatelům

Rozhovor: „Lidé dnes doceňují práci pečovatelek, pro ně samotné je to nesmírně důležité,“ upozorňuje ředitelka pečovatelského centra

Tisková zpráva: „Pomáhá nám soudržnost lidí a sousedská výpomoc,“ shodují se pečovatelky

Informace poskytovatelům pečovatelské služby k opatřením Vlády ČR, která mají dopad zejména v oblasti personálního zabezpečení

Zkušenosti terénních sociálních služeb a Institutu sociální práce z krizového řízení během nouzovém stavu

Tisková zpráva: Pečovatelské služby zatím zvládají náročnou péči i v nouzovém režimu

Výzva: Podpořme pečovatelské služby a pomozme lidem ŽÍT DOMA